Ekonomi

Korku Endeksi (Vix Endeksi) Nedir? Ne İşe Yarar?

Korku endeksi (VIX Endeksi), piyasanın sürekli değişimi ile yatırımcılarda oluşan korku ve risk ortamını göstermektedir. Bu korku endeksi ya da risk endeksi olarak da adlandırılmaktadır.

Korku endeksi nedir? diye sorulduğunda; piyasanın sürekli olarak bir değişim içerisinde olması yatırımcıları korkutuyor. Bu durum aynı şekilde Vix endeksi olarak da tanımlanıyor. Yurt dışında kullanılan Vix endeksi terimi Türkçe’de ‘’korku endeksi’’ olarak nitelendirilir. Dolayısı ile korkunun derecesini ölçen endeks olduğunu söyleyebiliriz. Peki, VİX endeksi nasıl yorumlanıyor?

  • 15’in altı olduğu zaman heyecan dorukta ve coşkulu bir durum oluşur.
  • 15 ile 20 arası olduğu zaman risk alma iştahı olmaktadır. Endeks 20’nin altında olur ise risk düşük olur.
  • 25 ile 30 arası olduğu zaman finansal piyasa da bozulma olmaktadır. Korku endeksinde önemli nokta %30’dur. Olumlu bir sonuç elde etmek için bu rakamın altında olması gerekmektedir.
  • 30 ve üzeri olduğu zaman kaygı söz konusu olacaktır. Dolayısı ile belirsizlikler çok olur.

Vix endeksi S&P 500 hisse opsiyon fiyatları kullanmaktadır. Aynı zamanda opsiyon fiyatlarının piyasa ile ilişkisinden yola çıkılır ise beklenen volatilitesi belirlenmiş olur. Korku endeksinde 20 ile 30 arası değerler normal değer olarak kabul ediliyor. Fakat korku değeri %60’ların üzerinde olur ise bu piyasayı %100 karıştıracaktır.

Volalite Endeksi Nasıl Ölçülür?

  • Endeksin en düşük değeri 1993 Aralık ayında görülmüştür.
  • Endeksin en yüksek değeri 2008 Kasım ayında görülmüştür.
  • Vadelerin S&P 500 opsiyon sözleşmesinde aylık olarak dalgalanmasını ölçmektedir. İleri vadeli sözleşmeler de korku endeksi bir tür beklenti endeksine dönüşmekte

VİX Endeksi Hakkında Önemli Bilgiler

VİX endeksi, piyasanın değişim halinde olması sonucu korku ve risk ortamını gösteriyor. Vix endeksi, Chicago Opsiyon Borsası tarafından 22 işlem günü kalmış olan S&P 100 endeksi üstünden yazılmış Amerikan usulü alım ile satım opsiyonlarının hesaplanmış ve örtülü volatiliyeti belirlemek için oluşturulan bir endekstir. Vix endeksinde opsiyonların fiyatları yakın tarihte işlem görmüş opsiyonların ortalaması alınıp hesaplanarak tüm alım ve satım fiyatlarında oluşan dalgalanmaları kapsıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu