Güzellik

Kestanenin Cilde Faydaları

Ülkemizde bol miktarda yetiştirilen kestane, kayın gürgen a sınıfından gelen ve castanea isimli ağacın bir meyvesi olarak kabul eden besin değeri oldukça yüksek bir üründür. Kestanenin meyve mi yoksa sebze mi olduğu konusunda birçok tartışma olsa da ağaçta yetiştiği için biz onu meyve olarak kabul ediyoruz.

Uzun yıllardan beri kış aylarında yemeği alıştığımız kestanenin sobanın üzerinde yapılması oldukça makbuldür ve tadına doyum olmaz. Fakat günümüzde sadece kışın değil artık büyük marketlerde paketlerde yaz aylarında da kestane bulmak mümkün. Mevsimi dışında tüketilmesi çok tavsiye edilmese de kestanenin cildi olan faydalarını duyduktan sonra onu her mevsim tüketmek isteyeceksiniz.

Bol miktarda enerji veren kestane çok fazla yağ içermediği için çok tercih edilir. Aynı zamanda kestanenin içeriğinin yüzde altmışı sudan oluşur ve bu özelliği ile de son derece sağlıklı bir meyvedir. Kestane a vitamini b16 vitamini ve c vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Kestanenin Cilde Faydaları

Kestane hem vücut sağlığını hem de cilde olan faydaları ile oldukça öne çıkan bir Gıda. İşte Kestanenin cilde faydaları;

Vücudu serin tutar

Bol miktarda su içeren kestane bu özelliği ile özellikle sıcak yaz günlerinde tüketilmesi durumunda vücudu serin tutar. Aynı zamanda Kestanenin bu özelliği sıcaklara karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Özellikle yaz aylarına gelen Ramazan ayında oruç tutanlar için su kestanesi tüketmek susuzluk çekmemek için iyi bir yöntem olabilir.

Ciltteki şişkinlikleri indirir

Kestane ciltte oluşan her türlü şişkinlik için kullanılabilecek bir gıdadır. Kestanesinin ya da normal kestaneye ezip püre haline getirerek şişkinlik olan yerlere sürebilirsiniz.

Dişleri güçlendirir

Kalsiyum fosfor ve potasyum bakımından zengin olan kestane bol miktarda tüketilmesi durumunda dişleri güçlendirir ve diş sağlığına katkı sağlar.

Eklem iltihabını iyileştirir

İltihap önleyici özelliği bulunan atkestanesinin içerisindeki özü Ekrem iltihaplarında kullanabilirsiniz.

Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar

Antioksidan özelliği gösteren su kestanesinin vücuttan toksinlerin atılması için kullanımı oldukça yaygındır. Aynı zamanda detoks etkisi olan su kestanesi sarılık ve benzeri enfeksiyonlarını tedavi edilmesinde yardımcı olur.

Cildin genç görünmesini ve doğal bir şekilde parlamasını sağlar

Başta da belirttiğimiz gibi Detoks etkisi olan kestane vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve cilde olan bu etkileri ortadan kaldırır. Sonuç olarak daha güzel ve daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kızamık hastalığının tedavisinde kullanılabilir

Kestaneyi kaynatıp içerisindeki suyu çıkartarak kızamık hastalığının tedavisinde kullanabilirsiniz. Bu suyu kızamık çıkan bölgelere sürebilir tedavi etmeyi Bu sayede sağlayabilirsiniz

Saçları kalınlaştırır ve parlaklık verir

Kestaneyi düzenli olarak tüketmek ve yine kestaneyi besleyici maskeler in içerisine eklemek daha parlak ve daha sık saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kestanenin detoks etkisini saç derisindeki toksinlerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu