Anne-bebek

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat

Özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan grip hastalığı emziren anneler için endişeyi de beraberinde getirir. Bu süreçte kurallara uymak bebeğin korunması açısından önemlidir.

Grip annelerin emzirirken dikkat etmesi gerekenler sayesinde hastalık süreci bebeğe bulaşmadan sonlanabilir. Buna göre uyulması gereken kurallar şu şekildedir;

1-Emzirin Ama Öpmeyin

Grip virüsünün bulaşması hapşırık, öksürük gibi damlacık yoluyla olur. Bunlarla hastalık bebeğe geçer. Bunu önlemek adına emzirirken bebeğe doğru nefes alıp vermemeye dikkat edilmelidir. Bu süreçte bebeği öpmemeli ve mümkünse maske kullanmalısınız.

2-Maskenizi Sık Sık Değiştirin

Grip hastalığının bulaşmasını önlemek adına maske kullanacaksanız bunun etkinliğini sürdürmek için maskenizi sıklıkla değiştirmelisiniz. Ayrıca el temizliğinize dikkat etmeli ve kıyafetinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz.

3-Emzirme Öncesinde Ellerinizi Yıkayın

Virüsün yayılmasında en önemli etken genellikle ellerdir. Ellerinizin temiz olması bebeğinize bulaşmayı önler. Emzirme öncesinde mutlaka ellerinizi yıkamalı kıyafetin ve göğüs ucunun temiz olmasına özen göstermelisiniz.

4-Uykusuz Kalmayın

Bildiğiniz üzere uykusuz kalmak vücut direncini düşürür ve hastalığa yakalanma potansiyelini artırır. Emzirme dönemi yorucu olduğundan süt oluşumunu desteklemek ve bağışıklığı korumak adına uyku düzenine önem verilmelidir. Böylece grip gibi enfeksiyonların görülme oranı azalır.

5-Bol Su için

Su içmek vücudun temel ihtiyaçları arasında yer almakta olup vücudun susuz kalması hastalıkları ve sıkıntıları da beraberinde getirir. Mevcut enfeksiyonların vücuttan atılmasına katkıda bulunan su tüketimi direnci de artırır. Bu nedenle grip olsanız bile çabuk iyileşmek adına bol bol su içmelisiniz. Yetişkinlerin günde ortalama 2 ile 2,5 litre arasında su tüketmesi tavsiye edilmektedir.

6-Odayı Sık Sık Havalandırın

Grip enfeksiyonunun emzirirken bulaşmasını önlemek için oturulan odanın sık sık havalandırılması gerekir. Virüs hava yolu ile bulaştığından bebeği korumak adına hava akışının olmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde virüs kolayca bebeğe etkisini gösterecektir. Odaya temiz hava girmesi sağlanmalıdır.

7-Beslenmenize Dikkat Edin

Emzirme döneminde gripten korunmak için beslenme düzenine dikkat edilmeli, taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Haftada 2 ya da 3 gün balık yenilmeli, C vitamini ihmal edilmemelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu