Hamilelik

Gebelikte Ağlama Krizleri Neden Olur?

Çoğu zaman hamilelerde yaşanan problemler arasında gebelikte ağlama krizleri en yaygın yaşanan sorunların başında gelmektedir.

Hamilelikte vücutta yaşanan değişimler istem dışı durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Fizyolojik açıdan yaşanan değişimlerin dışında özellikle psikolojik olarak veya duygusal olarak farklı durumlar söz konusu olmaktadır. Bu nedenle hamilelikte ağlama krizleri istem dışı yaşanan problemlerden biridir. Hiç beklenmedik anlarda beklenmedik bir şekilde gelen ağlama krizleri özellikle anne adaylarının da sorun yaşamasına neden olmaktadır. Genel olarak anne adaylarında yaşanan hormonal değişimler hafif olarak seyretse de bazı durumlarda aşırı derecede ciddi sorunlar yaşanabilir.

Anne adaylarının hamilelikte duygusal olarak güçsüz olması ve hormon düzeylerinin değişmesi istem dışı yaşanan durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sık sık yaşanması durumunda özellikle uzman yardımı alınması gerekir. Problemin devam etmesi anne ve bebeğine zarar verebileceğinden bu konuda dikkatli olunması gerekir. Aniden ve sebepsiz yere ortaya çıkan ağlama krizleri özellikle küçük çaplı problemlerinde daha fazla büyümesine neden olabiliyor. Aralıksız şekilde devam eden ağlama annenin zarar görmesine neden olabileceği gibi aynı zamanda bebek içinde risk oluşturabilir.

Hamilelik Depresyonu

Her anne adayının da olmasa da çoğu zaman özellikle anne adaylarının kendilerini mutsuz hissetmeleri veya ilgisizlikten şikayet etmeleri durumunda aynı şekilde değişen duyguları nedeniyle hamilelik depresyonu yaşamaları söz konusu olabiliyor. Anne de yaşanan bu problemler aynı zamanda babanın da sorun yaşamasına neden olabilir. Çevresindeki kişileri de etkileyebileceği için en çok bebeğin sağlığı açısından hamilelik döneminde yaşanan depresyon için mutlaka uzman yardımı alınması gerekir. Annene yaşanan bu durumun pek çok farklı nedeni olabilir. Ani sinir bozukluğu veya aşırı stres gibi pek çok farklı etkeni olabileceği gibi aynı zamanda yeterli beslenmeme veya bol sıvı alamama durumu da ortaya çıkmasının sebep olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu