Güzellik

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Sorunu

Epilasyon sonrası kıl dönmesi sıklıkla yaşanan bir durumdur. Epilasyon sonrası ortaya çıkan bu durum kötü bir görüntüye sebep olmaktadır.

Epilasyon sonrası kıl dönmesi sorunu önlenebilmektedir. Bu durum epilasyon ile kılların temizlenmesinin ardından deri üstüne çıkamayan kılların deri altından ilerlemesi, nokta halinde kıvrılarak uzaması şeklinde oluşmaktadır. Sadece kadınlarda epilasyon sonrasında değil erkeklerde de tıraş sonrasında kıl dönmesi sorunu ortaya çıkmaktadır.

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Epilasyon sonrası kıl dönmesini önlemek için hamamelis, vücut bodur, lif kabağı, pamuk top, nonkomedojenik losyon, salisilik asit gibi malzemelere ihtiyaç vardır. İlk aşamada epilasyondan önce duş alınmalı ve gözeneklerin açılması sağlanmalıdır. Daha sonra epilasyon yapılacak olan kısma lif kabağı ya da vücut fırçası uygulanmalıdır. Ardından kılların alındığı alan hamamelis ile nemlendirilmelidir. Nemlendirilmiş olan cilde çok yağlı ve ağır olmayan losyon sürülmelidir. İlgili bölgedeki ölü derilerin dökülmesi adına salisilik asit ve ortak bir akne tedavisi yapılmalıdır.

Epilasyon Sonrası Kıl Dönmesi

Kıl dönmesini önlemek için öncelikle epilasyon yapılacak olan bölgenin temizliğine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde epilasyon yapılan deri mikrop kapmakta ve bu da hem batık hem de sivilce oluşumuna yol açmaktadır. Epilasyon esnasında gözenekler daha hassas olmaktadır. Ayrıca açılmış gözeneklerin tıkanmaması adına birkaç gün sudan uzak tutulması gerekmektedir.

Epilasyon sonrasında kıl dönmesine engel olmak için işlem yapılan bölgeye aloe vera jeli, çay ağacı yağı gibi antiseptik bir şeyler sürmek fayda sağlamaktadır. Cildin yumuşamasını sağlamak adına kıl batmasının olduğu bölgenin üzerine birkaç dakika boyunca ılık havlu ya da yumuşak bir kumaş koyulması da etkili olmaktadır. Cildin ölü hücrelerden arındırılması da kıl dönmesini engellemek için etkilidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu