Hamilelik

En Sağlıklı Doğum Şekli Nedir ve Nasıl Belirlenir?

En Sağlıklı Doğum Şekli Nedir ve Nasıl Belirlenir? Tıpta yaşanan değişiklere bağlı olarak günden güne birden fazla doğum şekli ortaya çıkmaya başlamıştır. Buna bağlı olarak da yaşanan doğum şekillerinden en sağlıklı doğum şekli nedir? Sorusu çokça merak edilmektedir.

En Sağlıklı Doğum Şekli Nedir ve Nasıl Belirlenir? Sorusu özellikle hamilelik sürecinde olan anne adaylarının merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Özellikle hamileliğin sonunda bebeğin normal doğumla mı sezeryan doğumla mı alınması gerektiği sorusu anne adaylarının merak ettiği durumlar arasında bulunuyor.

Yani doğumu yaklaşan anne adayının merak ettiği durumlar açısından en sağlıklı doğum şekli olarak normal veya sezeryan doğum olarak iki farklı doğum şeklinden hangisini tercih etmek istiyorsa bunu önceden belirlemesi gerekir.

En Sağlıklı Doğum Şekli Nasıl Belirlenmelidir?

Yeni anne adayları için doğum zamanı yaklaşmaya başladıkça burada özellikle anne ve baba adayları açısından ciddi bir araştırma içine girmektedir. Aynı zamanda burada yakın çevrelerinden yola çıkarak da tavsiye aldıktan sonra doğum şekli açısından karar vermeye çalışacaktır.

Aynı zamanda bu durum her iki doğum açısından avantajları ve dezavantajları da bulunmaya başlamıştır. Bu duruma önceden karar verirken yaşanan desteklere de bakacak olursak yaşanan hamilelik dönemi süresi boyunca bu duruma da nedeni olan ve aynı zamanda sürecin başrolü olarak da görülen doktor ile birlikte karar verilmesi gerekmektedir.

Doğum Şekline Ne Zaman Karar Verilmelidir?

Hamilelik süresi boyunca yaşanan nasıl doğum yapılacağına karar verilmesi gerekmektedir. Yani hamilelik süresi boyunca özellikle hamileliğin 36. Veya 37.Haftasında da hamileliği takip eden doktor ile beraber durum değerlendirilmesi de yapıldıktan sonra da doğum şekli için aynı zamanda burada karar verilir. Yani burada dikkat edilmesi gereken normal doğuma bağlı olarak da özellikle anne ve bebek açısından sağlıklı doğum şekline bağlı olarak bazı kriterler değerlendirilmesi gerekmektedir.

Normal doğum yapmak isteyen anne adayları için öncelikle vajinal kontrol yapılması gerekmektedir. Yani anne adayının çatı genişliği değerlendirildikten sonra normal doğum yapabilmesine karar verilmektedir. Eğer anne adayının vajinası bebeğin dışarı çıkması için darsa sezeryan doğuma öncelik verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu