Yaşam

Ekmek Satın Alırken Neleri Göz Önünde Bulundurmalıyız

Ekmek Satın Alırken Neleri Göz Önünde Bulundurmalıyız

Günümüzde tüketilen ürünlerin hepsine dikkat etmeliyiz fakat en temel besin kaynağımız olan ekmekte daha fazla hassas davranmamız gerekiyor. Tüketimi fazla olduğu için yaşanan riskler de ona oranla fazla olmakta. Ülkemizde tahıl ve tahıl ürünlerinin tüketimin ilk sırada olduğu gibi buna nazaran risklerini görmezden gelmemiz gerekmektedir. Bir insanın bir günde aldığı enerjinin büyük bir kısmı karbonhidratlardan gelmektedir ki bu karbonhidratların başında tahıl ve tahıl ürünleri yani ekmekler gelmektedir.
Metropollerde ekmek tüketimi %50lerde iken kırsal alanlarda bu oran %20 daha fazladır Metropollere göre. Bu ürün tüketimine göre Türk insanının günlük yaşantısında alacağı enfeksiyon riski de bir hayli fazladır. Çünkü Türk toplumunda ekmek tüketimi günün her öğününde sofralarımızda karşımıza çıkmaktadır.
Beslenirken bu kadar önem taşıyan bir konuya dikkat etmemek büyük bir risk olacaktır. Ekmek tüketimini sırasında çok özenli olmalıyız. Pek tabi satın aldığımız ekmeklerin besin oranlarına özen göstermemizde bir diğer unsurdur. Zengin besin değerine sahip bir tahıl ürünü tüketmemiz hem sağlığımız acısından önemli olacaktır, hem de vücut sağlığımızın bu besin değerleri sayesinde dirileştiğini ve gün içerisinde enerjik olmamızı sağlaması yönünden bizleri tatmin edecektir.
Vücudumuz ve sağlığımızın ne derece iyiye gideceğine tükettiğimiz besinlerin katkısı oldukça fazladır. Tahıl ve tahıl ürünlerinden elde edilen ekmek de dahi 17‘yi aşkın katkı malzemesi Türkiye standartlarına uygun olmadığı için kullanım dışı bırakılmıştır ve satışı durdurulmuştur. Tahıl ekmeklerine ve ayrıca kepekli ekmeklerin yerine kullanılan buğday ekmeklerine geçiş son dönemlerde artmıştır. Çünkü tahıl ve kepek ekmeklerine nazaran buğday ile üretilen ekmeklerde sağlığımıza zararı olacak maddelerden etkilenmemizin riski daha azdır.
Hal böyleyken tüketime getirilene kadar üretim sırasında ekmeğin işlenişinde ve kullanılan araç ve gerecin temizliğine kadar dikkat edilmesi gerekir. Tahılın tarlalardan toplanıp işlenmesi sürecine kadar standartlarına uygun ve hijyen koşullarına göre yapılmalıdır ki tüketicinin sağlığına en az zarar verecek şekilde dizayn edilmelidir. Ülkemizde bu toplayıcılık işlemleri esnasında kullanılan ekipmanların niteliği ve niceliğine titizlik gösterilmelidir.
Tahıllar işlenme aşamasına getirdiğinde işlendiği mekanın temizliği de bir o kadar önemlidir. Ayrıca bu işlemleri yapan görevlinin de kişisel hijyenine özen göstermesi şarttır ki sağlıklı ve hijyenli bir besin ortaya çıkarabilsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu