Eğitim

Eğitim Bireyi ve Toplumu Nasıl Etkilemektedir?

Eğitim Bireyi ve Toplumu Nasıl Etkilemektedir? Eğitim önemi toplumumuzda sadece ders içerikli olarak görülmektedir. Toplumu oluşturan insanların yapısı gereği çok fazla değişken durum söz konusudur. Her insan kendi içerisinde farklılıklara sahiptir.

Eğitim Bireyi ve Toplumu Nasıl Etkilemektedir? Dinamik bir yapıya sahip her insan zamanla gelişim istemektedir. Bu durumda toplumun gelişmesini sağlamaktadır. Toplumu oluşturan her insan gelişmek istiyorsa; eğitim, bilim ve ahlak üzerine kendini geliştirmelidir. Bu durumda da en önemli detay eğitim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğitim her zaman toplumsal bir değişimi tetiklemektedir. Gelişmiş ülkelere bakıldığında okuma oranı adı altında bir araştırma söz konusu olmamaktadır. Kontrollü bir şekilde değişim sağlanmak istiyorsa temel noktadan itibaren eğitim gerçekleştirilmelidir.

Eğitim Fonksiyonları Nelerdir

Eğitim içerisinde birden fazla fonksiyonel durum vardır. Bu fonksiyonlar arasında ise en önemlisi toplumun gelişmişlik düzeyine faydasıdır. Evrensel bir temele bağlı olarak gerçekleştirilen her eğitimde birey gelişimine devam eder. Eğitim süreçlerine dahil olan birey ile birlikte ben düşüncesi zamanla ortadan kalkmaktadır. Bu da biz düşüncesini empoze etmeye başlar. Zamanla birey, biz düşüncesi sayesinde toplumuna hizmet etmeye başlar. Topluma hizmet edilmeye başlandığında eğitim sayesinde toplumda gelişmeye başlayacaktır.

Toplumun gelişimi ile birlikte vatan olarak gelişen bir ülke oluruz. Toplumsal miraslar oluşmaya başlar ve bir sonraki nesle aktarılır. Toplumsal miras ile birlikte kültürel bir gelenek görenek kavramı oluşur. Gelenek ve görenek kavramının oluştuğu toplumların yıkılması güç olacaktır. Güçlü bir toplum her zaman kendi çıkarlarını düşünür. Kendi çıkarlarını düşünürden kasıt ise toplumun faydaları doğrultusunda kararlar almak demektedir. Bu da zaman içerisinde toplumların bir kültürü haline gelecektir. Bu tür durumları karşılayan her zaman eğitim olmuştur.

İnsanın olduğu her yerde eğitim söz konusu olacaktır. İnsanın oluştuğu toplum eğitim dışı kalmış ise zamanla insanda buna benzeyecektir. Kültürü olmayan, gelenek ve görenek kavramlarına önem vermeyen her toplum zamanla yok olmaya mahkumdur. Eğitim süreçleri her zaman insanla birlikte toplumu ele almaktadır. Toplumun başarılı bir şekilde kendisin devam ettirmesi ve ses getirmesi için eğitimin şart olduğunu bu yazımızda belirttik. Eğitimsiz toplumlar zamanla eğitimli insanlarını da olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu