Sağlık

Diyabetle Savaşan 10 Besin Hangileridir?

Diyabetle Savaşan 10 Besin Hangileridir? diyabet son zamanlarda artış gösteren hastalıklar arasında yer almaktadır. Peki diyabetten kaçınmak için hangi besinler tüketilmeli? işte sorunun cevabı yazımızda.

Diyabetle Savaşan 10 Besin Hangileridir? Diyabetten kaçınmak için yediklerimize oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Hatta paylaşacağımız 10 besin diyabete adete savaş açmış durumda. İşte diyabete karşı savaş açan 10 besin;

1-Kuşkonmaz

Diyabetle savaşan besinler arasında yer alan ve son zamanlarda değeri anlaşılan bir besindir. Özellikle insülin üretiminde hep artmasına yardımcı olan bir gıdadır.

2-Keten Tohumu

Keten tohumu da diyabetle savaşan bir diğer besin kaynağıdır. Besin içeriğiyle fazla olan bir gıdadır. Yağlar, protein ve lif içeren ve zengin olan bir besin kaynağıdır. Keten tohumu bu içerikler de yer almaktadır. Hastalık için fazlaca önerilen bir besindir. Hastalıkla mücadelede yer alan gıdadır.

3-Brokoli

Diyabet hastalıklarında bir diğer ve önemli besinde brokolidir. Oldukça önemli üründür. Kan şekeri yüksek olanları dengeleyen ve yardımcı olan herkesin bildiği ve sıkça karşılaştığınız besindir. Günlük C vitamini karşılayan bir sebzedir. Kalp hastalığına da oldukça yararlı bir gıdadır.

4-Balık

Diyabet hastalıklara yararlı besinlerden biri de balıktır. En fazla protein sağlayan ve hastaların dengeli ve doğru şekilde beslenmesi için tüketilen bir besindir. Her zaman karşılaşan ve rahatlıkla kullandığımız bir besindir.

5-Yoğurt

Hastalılarla mücadele etmek için sıkça tercih edilen ve tüketilen bir diğer önemli besin ise yoğurttur. Çok zengin içerikleriyle yalnızca diyabet hastalıkları olanlar değil herkes tüketebilmektedir. Mutlaka herkesin rahatça ve sağlıklı olması için tüketilmesi gereken bir üründür.

6-Kıvırcık Lahana

En sağlıklı ve sık tüketilen bir ürün haline gelen kıvırcık lahana bütün hastalıklara neredeyse çaredir. Diyabet riskini en aza indirmek için tüketilmesi önerilen besinlerden biri haline gelmiştir. Bunula birlikte antioksidan fazla yer almaktadır.

7-Yulaf

Lif oranların fazla yüksek olması herkesin tüketilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Diyabet rahatsızlığı olanlar için en önemli ve tüketilmesi gereken yulaf ürünüdür. Karbonhidratların şekere çevrilmesi oldukça risk olmuştur. Bu riski ortadan kaldırmak ve azaltmak için de yulaf tercih edilmesi gerekir. Lif yüksek olması kullanması için diğer nedenlerden biridir.

8-Zeytinyağı

Diyabet hastalıkları seçmesi gereken ürünlerden biri de zeytinyağıdır. Bol zenginliğiyle bilinmektedir. Her zaman rahatlıkla tercih edilmesi ve tüketilmesi gereken bir besindir.

9-Tatlı Patates

Tatlı patates giderek eksik olmayan bir besin haline gelmiştir. Beyaz patates önerilmemektedir. Fakat tatlı patates insülin direncini azaltır. Ani şeker oluşmasını engellemektedir.

10-Bitter Çikolata

Diyabetle mücadelede tüketilmesi gerekenler arasında bitter çikolata yer almaktadır. Kakao miktarı fazla olduğundan dolayı diyabet hastalıklara fayda sağlamaktadır. Bu şekilde tatlı krizini ortadan kaldırır. İnsülin direncini sabit tutmasını sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu