Dekorasyon

5 Maddede Jüt Halı Hakkında Bilinmeyen Her Şey

5 Maddede Jüt Halı Hakkında Bilinmeyen Her Şey! Yaşam alanlarında kullanılan birçok ürününün bilinmeyen olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Bizde 5 maddede jüt halının bilinmeyenlerini ele aldık.

5 maddede jüt halının bilinmeyenleri verilse bile bu halı türü hakkında az şey söylenmiş olur. Son zamanlarda oldukça tercih edilen jüt halı hem dekor amacıyla hem de işlevselliğiyle oldukça dikkat çekiyor. Bizde yazımızda 5 madde de jüt halının bilinmeyenlerini ele alalım. Fakat öncellikle jüt halı nedir? Bu sorunun cevabını verelim.

Jüt halı ıhlamurgiller familyasından olan jüt bitkisinin liflerinden elde ediliyor. Dünyada pamuktan sonra en çok yetiştirilen ve kullanılan lif bitkisidir. Doğal içerikli olması doğada yüzde yüz çözünür özelliğe sahip olmasını sağlar.

1-) Naturel Dekorasyon Tamamlayıcısı

Her dekorasyon stiline uyum sağlayan jüt halılar naturel dokusuyla mekanlarda tabiatın havasını yansıtacaktır. Açık kahve tonları ve hasır dokusuyla şık mekanlar oluşturmak mümkündür. Bunun yanında kullanılacak alanın özelliğine göre asimetrik, oval, köşeli modelleriyle geniş bir kullanım alanı sunar.

2-) Sağlıklı olması

Birçok farklı konseptte kullanılan jüt halılar hemen hemen her evde bulunuyor. Bu da birçok kullanıcı da jüt halı sağlıklı mı? Sorusunu araştırıyor. Jüt halılar doğal bitki liflerinde yapıldığı için oldukça sağlıklıdır. Ayrıca alerjik rahatsızlıkları olanlar ve küçük çocuklara sahip bireylerin kullanımına oldukça elverişlidir.

3-) Koku Yapmaması

jüt halı birçok olumlu özelliği yanında koku yapmaması açısından da oldukça önemlidir. Özellikle evcil hayvanları olanları tercih edebileceği jüt halı kokuyu hapsetmede oldukça başarılıdır.

4-) Uzun Ömürlü Olması

Her ne kadar doğal içerikli bir eşya olsa da jüt halılar uzun ömürlü yapıda üretilirler. Kullanımın sık olduğu salon ve koridor gibi alanlarda tercih edilebilir. Fakat mutfak ve banyo gibi nemli alanlarda jüt halı kullanımı jüt halının yapısını bozarak işlevi kaybettirebilir. Bu yüzden bu alanlarda mümkün olduğunca jüt halı kullanımından kaçınmalıdır.

5-) Kolay Temizlenebilmesi

Şık mekanların tamamlayıcısı jüt halılar kolay temizliğiyle de oldukça kullanışlıdır. Kimyasal içerikli ürünler kullanmadan nemli bir bezle ovalamadan jüt halı temizliği yapılabilir. Ayrıca elektrik süpürgesiyle de tozu alınabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu