Sağlık

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

İnsanların çok sık karşılaştıkları diş eti hastalıkları içerisinde ilk sırada diş eti çekilmeleri gelir. Bu rahatsızlığın nedenlerini bilerek etkili çözümlere ulaşılır.

Diş Eti Çekilmesin Belirtileri Nelerdir?

Diş eti çekilmesi sorunu yaşayan kişiler diş eti çekilmesinin nedenleri nelerdir sorusunu uzmanlara sormak ister. Pek çok sebep sonucu ortaya çıkan diş eti çekilmelerin belirtileri de herkes tarafından aynıdır. Bu nedenle de diş eti çekilmesinin belirtilerini yaşayan kişilerin öncelikli olarak bir uzmana başvurması gerekir. Dişlerinizde diş eti çekilmesin anlamak için şu belirtilere dikkat etmek gerekir:

  • Diş eti belirtilerinin ilk nedeni dişlerin fırçalarken kanamasıdır. Eğer dişlerinizi her fırçaladığınızda kanama söz konusu oluyorsa; bu durum diş eti çekilmesi ile karşı karşıya geldiğinizin habercisi olabilir.
  • Diş etiniz kanamıyor ancak her fırçalamanızın ardından ağrı hissediyorsanız, bunun nedeni de diş eti çekilmesi olabilir. Çünkü diş eti çekildiği zaman dişte bir sızı yapar. Bu sızı da en yaygın şekilde dişlerin fırçalanması ile ortaya çıkar.
  • Diş taşı oluşumu diş eti çekilmesinin belirtileri arasında yer alır. Temizlettiğiniz halde dişlerinizde diş taşı oluşumu devam ediyorsa bu durum dişlerdeki diş eti çekilmesinin bir belirtisidir.
  • Ağız kokusu da diş eti çekilmesi sonucu ortaya çıkar.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Ağızda ağrıya, kanamaya ya da kötü kokulara yol açan diş eti çekilmesinin nedenlerinin başında yanlış beslenilme gelir. Peynir, süt ya da yumurta gibi yiyeceklerin eksik tüketimi kişilerde kalsiyum eksikliğine neden olur. Bu da diş eti çekilmesi neden olur sorusuna cevap teşkil eder. Ağız bakımını düzenli yapmamak da diş eti çekilmesinin nedenleri arasındadır. Yılda en az bir kere diş doktoruna başvurmak, diş eti çekilmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu