Anne-bebek

Diş Çıkaran Bebekleri Rahatlatan Yöntemler

Diş Çıkaran Bebekleri Rahatlatan Yöntemler Nelerdir? Bebekler için özel tasarlanan ve sağlık koşullarına uygun olarak üretilen hem renkli hem de yumuşak bebek diş çıkartma oyuncakları, bebeğin diş etlerine istenilen karşı basıncı da kolaylıkla sağlayabilmektedir. Bu basıncı sağlamak üzere tasarlanan bu oyuncaklar, istenilen sertlik dokusunu da oluşturacak şekilde tasarlanmaktadır. Bebeğin çiğneme seçenekleri arasında yer almaması gereken bazı durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlara özel olarak anne ve babaların dikkat etmesi gerekmektedir.

Diş Çıkaran Bebekleri Rahatlatan Yöntemler Nelerdir? Bebeğin alternatif olarak diş çıkarma aleti gibi kullanacağı en doğal işleve sahip şey, anne ya da babasının temiz parmağıdır. Anne ya da babalarının ellerini kemirmeye çalışan bebekler, özellikle temiz parmak boğumunu çiğneyerek gerekli karşı basıncı elde edeceklerdir. Akçaağaç gibi çok sert olmayan dokulardan elde edilen halka, içerisinde yer alan boşluğa bağlanılacak organik pamuk örgü ile çocuğa doğal bir oyuncak elde edilmiş olacaktır. Akçaağacın sert olmayan dokusunu dişleyen bebek de, bu sayede dişlerini kaşıma fırsatı bulacaktır.

Bebeklerin bu dönemde en fazla hoşuna giden oyuncak, yumuşak özellikli silikon maddeden üretilen diş çıkarma oyuncakları oluşturmaktadır. Bir yanda tutması kolay olan diğer yanda diş etlerine ulaşmasına izin verecek özellikte tasarlanan bu oyuncaklar, hem dişleri kaşımayı sağlamakta hem de diş etlerine gerekli olan karşı basıncı temin etmektedir. Doğal kauçuktan üretilen bu oyuncakların gıda boyası ihtiva etmemesine özellikle dikkat edilmek zorundadır.

Diş Çıkarma Takılarının Kullanılması

Bebeklerin bu zor ve özel günlerinde rahatsızlıklarını bir nebze olsun azaltacak işlemlerden biri de, silikon özellikli diş çıkarma kolyeleridir. Kolyeler düşmeyen bir özelliğe sahip olduklarından dolayı bebeğin diş etlerini kaşıması için de kolaylık göstermektedir. Kehribar özellikteki kolyelerin kullanımı, son zamanlarda oldukça yaygın konumdadır.

Papatyanın Sakinleştiren Doğal Dokusu

Papatya bitkisi doğal bir sakinleştirici özelliği göstermektedir. Sinirleri gevşeten bu bitki, aynı zamanda ağrının yatıştırmasına da yardımcı olmaktadır. Diş çıkarma esnasında ağrının yapıştırılması için kullanılmasının birkaç yolu da bulunmaktadır. Papatya çayının buz kalıplar halinde dondurulması ve müslin özellikli bezin içine sıkıca sarılması sayesinde bebeğin ağzına verilebilmektedir. Bebeğin o bez parçasını dişlemesi, bir yandan soğuk tampon uygulanmasına diğer yandan da papatyanın sakinleştirici özelliğine aynı anda işlevlik kazandırmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu