Diyet

Alkali Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Alkali Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler! Güncel literatür içerisinde sistematik bir derleme sonucunda elde edilen araştırmalarda, Osteoporoz sistemindeki kemik sağlığı açısından Alkali diyet yöntemi, niyetin oluşturduğu asit yüküne karşın koruyuculuk oluşturmadığı yönünde kanıtlar bulunmaktadır.

Alkali Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler! Çalışmaların alkali beslenmeyi desteklediğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Hala tartışmalı durumunu korumaktadır. Bundan dolayı insanlar, alkali diyet yöntemlerini uygulama noktasında kendi başına değil de bir bilen konumundaki uzman yardımı ile karar vermeyi tercih etmelidir.

Alkali Beslenme İle Gerçekleştirilen Diyetin Fayda İle Zararları

Alkali diyet ile beslenen insanlar, bu beslenme tarzının faydaları ve zararları hakkında detaylı araştırma yapmak zorundadır. Bilinçli insanlar, vücut metabolizmasına yaptığı katkıları, konunun uzmanlarına sorarak diyete başlamaktadır. Alkali diyet ile beslenme tarzında öncelikle organizmaya giren asidin azalması neticesinde vücut ağırlığında kayıpların oluştuğunun bilinmesi gerekmektedir. Vücut ağırlık kaybı ile en uygun sağlığın geliştirilmesi gibi yararlılıkları özellikle belirtilmektedir.

Asit dengesizliği ile ortaya çıkan ağırlık kaybı ile alakalı bilimsel kanıtlar oldukça az olmasına rağmen, beslenme tarzı kapsamındaki öğelerin hem kemik hem de böbrek sistemleri üstündeki faydaları konusuna dikkat çekilmektedir. Alkali diyet ile beslenme yöntemini desteklemeyenler, dikkatleri bu diyetin kısıtlayıcı yönlerini eleştirerek çekmektedir. Eleştirenler beslenmenin yetersizliği ile ortoreksiya gibi yeme içme bozuklukları oluşması savını ortaya atmaktadırlar.

Kalori Dengesi ile Gelen Kilo Verme

Alkali beslenme yöntemi ile gerçekleştirilen diyet sayesinde kilo verirken, diyeti uygulayan insanların tükettiği besin çeşidi kadar vücuduna aldığı porsiyon miktarının değerleri de önem taşımaktadır. Bu diyetin uygulanması esnasında, insanların kilo vermesinin, günlük alması gerekli olan kalori miktarını sağlaması halinde ancak gerçekleşe bilmektedir. Kilo kaybı oluşması ve bunun hem sağlıklı hem de kalıcı özellik içermesi, konunun uzmanı hekim ve diyetisyenlerin kontrolü ile mümkün olabilmektedir.

Alkali beslenme yöntemi ile gerçekleştirilen diyet uygulamasında hem tuz hem de şeker kullanımı tamamı ile yasaklanmamaktadır. Metabolizmanın ihtiyacı olduğu kadar ve en alt miktarlarda azaltma tercih edilmektedir. Ayrıca metabolizmada bulunan pH bir değerinden on dört değerine değin asitik alkalik özellik gösteren içerikler derecelendirilmektedir. Alkali diyet, uygulayan kişinin tükettiği besin maddeleri ile beraber kullandığı suyun da alkali özellikli olması ilkesine dayanmaktadır. Alkali diyet uygulamasını gerçekleştiren insanlar, sahip oldukları her yirmi kilo için bir litre pH 7 değerinde alkali özellikli su tüketimi gerçekleştirmek zorundadır.

Alkali diyet yönteminde pH kavramı önemli bir role sahip bulunmaktadır. İnsanlar, uyguladıkları diyetin yeterli miktarlarda hem potasyum hem magnezyum hem kalsiyum hem de diğer asit tamponlayıcı madde ve mineralleri içermemesi durumunda birçok doku hasarı ile karşı karşıya kalabilme riski taşımaktadır. Başta kalp ile karaciğer olmak üzere kemik sistemlerindeki depolardan çekilen mineraller, diyeti uygulayan için ciddi sorunlar oluşturabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu