Sağlık

Çocuklarda Rett Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Rett Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Rett sendromu yaşayan çocukların belirtileri ya da tedavi süreçleri ebeveynler için oldukça önemlidir.

Çocuklarda Rett Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda rett sendromu genel olarak dünyada kız çocuklarında daha sık görülmektedir. Özelliklede annelerin hamilelik süreçlerinde genel durumları çocuklardaki rett sendromu nedeni olabiliyor. Günümüzde yaygın olan hasatlık çeşitlerinden birisi de rett sendromudur.

Rett sendromu; çocuklarda nörolojik bazı gelişimlerin geri kalması hastalığıdır. Çocuklar yaklaşık olarak 18 aya kadar normal davranışlar sergilerler. 18 ay sonrasında ise bazı çocuklarda birtakım iletişim ya da beceri sorunları yaşanmaktadır. Özelliklede ellerin kullanımlarında bazı sorunlar yaşanmaktadır.

Genel olarak çocuklarda rett sendromu belirleme süreci belirli bir zaman dilimini alır. Bir anda fark edilmez. Davranış bozukluğu fark eden anne babalar uzmana başvurur. Uzmanlar tarafından gerekli olan kontroller sağlanır. Bu süreç içerisinde anne babaların en çok dikkat etmesi gereken konu; çocuk ile iletişim biçimidir. Çocuğun kendisini rahat ve güvende hissetmesi için çevresindeki kişilerin iletişimleri önemlidir.

Çocuklarda Rett Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Tıp dünyasında rett sendromları sıklıkla yaşanmaktadır. Anne ve babaların çocuklarının genel davranış biçimlerine dikkat etmeleri ile rett sendromları belirlenir. Genel olarak çocuklarda rett sendromu belirtileri şunlardır;

  • Konuşma yeteneklerinde bir sorun yokken 18 ay sonra yavaş yavaş sorunların oluşması
  • Ellerin belirli bir süre sonra sıklıkla dilek işareti yapılması
  • Yürüyüş bozuklarının yaşanması
  • El hareketlerinin düzenli olarak sağlanmasında sorunların yaşanması
  • Nöbet geçirme krizleri
  • Nefes alma konusunda zorlukların yaşanması
  • Vücut gelişim sürecinde kafa organının normal süreç yaşaması
  • Yutma aşamasında zorlukların yaşanması
  • Yaşıtlarına göre normal gelişimlerinde geri kalması
  • Yaşıtlarına göre daha durgun olması

Çocuklarda Rett Sendromu Tedavisi

Genel olarak rett sendromunun teşhis edilme aşaması kolaydır. Fakat tedavi süreci zorlayıcıdır. Çocuklarda rett sendromu tedavi süreci için ilk önce anne ve babanın durumu kabullenmesi gerekiyor. Bazı anne babalar bu tarz nörolojik rahatsızlıklar kabul etmez. Bu durum ise rahatsızlığın kısa sürede daha hızlı olarak ilerlemesini sağlar.

Tedavi sürecinde özel eğitim ya da fizyoterapi çeşitleri ile sağlanır. Bu süreç içerisinde çocuğun gerekli motor gelişimlerinin gelişmesi amaçlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu