Yaşam

Çocuklarda Kritik İlk 5 Yıl

Eğitim ve öğrenme açısından çocuklarda ilk 5 yıl son derece önemli olduğundan ailelerin bu konuda dikkatli olması gerekir.

Çocukların doğru şekilde edilebilmesi için özellikle çocuklarda kritik ilk 5 yıl dikkatli olunması önemlidir. Çocuklarda eğitim ailede başlamaktadır. Bu nedenle ilk beş yıl özellikle zorlu dönemlerden geçilmesi söz konusu olmaktadır. Büyüyen çocuklarda yaşlara göre farklı etkiler ortaya çıkmaktadır. Özellikle çocukların yeme alışkanlığının kazandırılması, tuvalet alışkanlığının kazandırılması, konuşması gibi pek çok farklı dönem bulunmaktadır. Bu nedenle ailelerin bu dönemlerde daha dikkatli hareket etmesi çocuğun doğru şekilde eğitim almasını sağlamaktadır.

1 Yaş

Çocuklara bir yaş oldukça önemlidir. Emzirme döneminin ardından özellikle yeme alışkanlığının kazandırılması sağlanmaktadır. Bu nedenle 1 yaş çocuklarda kritik yaş dönemleri arasında yer almaktadır. Özellikle tüketilecek olan gıdalar konusunda dikkatli olunması gereken bir yaştır. Bu nedenle her birisinin verilmemesi gerektiği gibi doktor önerilerine uygun şekilde hareket edilmesi gerekir.

2 Yaş

Çocuklarda iki yaş süt emzirme döneminin tamamlanması anlamına gelmektedir. İki yaşına kadar anne sütü ile beslenmekte olan çocuklar artık yeni bir döneme başlamaktadır. Süt emzirme döneminin sonlanması özellikle çocuklarda farklı etkiler ortaya çıkartabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir.

3- 4 Yaş

Üç veya dört yaş özellikle çocuklarda tuvalet eğitiminin kazandırılması gereken yaştır. Bu nedenle özellikle verilecek olan eğitim zorlu bir süreçten geçilmesine neden olabilir. Bebeklik döneminden itibaren çocuklarda önemli yaşlar dikkat edilmesi gereken süreçleri beraberinde getirmektedir. Çocuğun tuvalet eğitimine alma sürecinde özellikle ortaya çıkacak hırçınlık gibi pek çok farklı durum ailelerinde olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir.

6 Yaş

Okul eğitimine başlanan yaş olması nedeniyle özellikle dikkat edilmesi gereken dönemler arasında yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu