Sağlık

Çocuklarda Hijyene Dikkat

Kanser uzmanlara göre, mikroplardan arındırılarak modern yaşam koşulları çocuklarda lösemiye yol açabilmektedir.

Kanser uzmanları mikroplardan arındırılacak olan modern yaşam şekillerimizin çocuklar üzerinde en sık görülen kanser türlerine yol açabildiğini açıkladı. Uzmanlar yapılan araştırmalarda görülen bulguların, yaşamın ilk zamanları içerisinde yeterli derecede mikroba maruz kalmaması durumunda, bağışıklık sisteminin kanserojen hücreleri bulunduracağını açıkladı. Bu tespit hastalığın önlenebileceği anlamına da gelmektedir.

Gelişmiş Ülkelerdeki Sorun

Bu tür kan kanserleri, özellikle gelişmiş toplumlar üzerinde daha sık görülmekte ve bu durum da çağdaş yaşam hayatımızda yer alan bir unsurun hastalığa yol açmasına dikkat çekmektedir. Lösemi her iki bin çocuktan birini etkileyen bir problemdir. Daha önce hastalığa elektrik kablolarının, ya da kimyasalların neden olduğu düşünülüyordu. Bu tahminler yapılan bilimsel yayında tamamen çürütüldü.

Araştırmalar dünya üzerinde uzmanların bir araya geldiği projede üç aşama araştırıldı. Bu araştırma, tek bir uygulama üzerinden elde edilen bir sonular yerine, çok sayıda araştırmada yapılan tespitlerden bir araya geliyor. Yapılan araştırma akut limpblastik löseminin net bir biyolojik nedeni olarak yer aldığını ve bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş çocuklar üzerinde görülecek enfeksiyonla tetiklendiğini gösterdi. Uzmanlar bir çok vaka üzerinde löseminin önlenebilir olabildiğini açıkladı. Çocuklara yoğurt gibi yiyecekler verilerek bir iyi bakteri kokteyli verilmesini tam olarak önlemektedir. Uzmanlar bununla beraber, anne ve babalara devamlı olarak görülen önemsiz enfeksiyonlar konusunda rahat davranmalarını tavsiye etti.

Kan kanserleri konusunda yapılan araştırmalarla anne ve babaların bu çalışmayla paniğe kapılmamalarını bu öneriyoruz. Güçlü bir bağışıklık sistemi oluşması için riski biraz daha azaltabilir durumda olsa bile şu anda çocukluk döneminde görülen lösemi vakalarını tamamını önlemek için etkin bir yöntem bulunmuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu