Sağlık

Boğaz Şişmesi

Akşam yattığınızda hiçbir şey yokken sabah boğaz şişmesi ile kalkmanız olasıdır. Boğaz şişmesi pek çok kişinin yaşadığı bir sorundur.

Boğaz Neden Şişer

Boğaz şişmesi vakalarının sebebi genelde iltihaplar olsa da başka sebepler de olabilir. Boğaz bazen iki üç katına kadar şişebilir. Ağrı, yanma, yara gibi semptomlar da eşlik edebilir. Genelde yemek ve soluk borusu etrafındaki bakterilerin artması ile iltihap oluşur. Yutkunmada zorlanma ve iltihaba bağlı ateş de yaşanır. Soğuk algınlığı akla ilk gelen ihtimal olacaktır. Bademciklerde beyaz ya da sarı lekeler oluşabilir.

Boğazda şişlik neden olur derseniz bakterilerin yanı sıra bazı virüsler de sebep olabilir. farenjit, larenjit, soğuk algınlığı, grip, kabakulak, gırtlak kapağı iltihabı gibi hastalıklar virüs kaynaklıdır.

Bunların yanı sıra tiroit bezinin şişmesinden kaynaklana guatr, lenf bezlerinin şişmesi, alerjik tepkiler, anafilaksi gibi daha pek çok şey boğazda şişlik yapabilir.

Boğaz Şişmesi Tedavisi

Boğaz şişmesi tedavisi ilk olarak evde geleneksel yöntemlerle de yapılabilir. Ancak bu yöntemler işe yaramazsa doktora görünmek şarttır. Boğazınız şiştiği takdirde bunun sebebine göre tedavi uygulanmalıdır. Bu sebeple doktora başvurmalısınız. Doktorunuz hastalığınıza göre uygun tedavi yöntemi belirleyecektir.

Eğer boğaz şişmesinin sebebi bakteriler ise antibiyotikler ile tedavi edilebilir. Bağışıklık sistemi güçlendirilerek hastalık yenilir. Ancak bakteri olduğundan emin değilse antibiyotik kullanmamak gerekir.

Alerjik tepkime nedeniyle şişlik yaşadıysanız antihistaminler ile tedavi yapılır. Aynı zamanda alerjen olan maddelere karşı önlem alınır. Boğaz pastilleri gibi daha basit tedavi yöntemleri de vardır. Ancak bazen de durum sanıldığından ciddidir.

Eğer bir kişi senede beşten fazla bademcik iltihabı yaşıyorsa bademcikleri alınabilir. Çünkü sürekli antibiyotik kullanmak vücudun antibiyotiğe olan direncini arttırır ve tedavi gittikçe zorlaşır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu