Anne-bebek

Çocuklarda Gece Uykudan Ağlayarak Uyanmanın Sebepleri

Çocuklarda Gece Uykudan Ağlayarak Uyanmanın Sebepleri Nelerdir? Bir çocuk geceleri ağlayarak uyanıyorsa ve neden korktuğunu bile bilmiyorsa bunun sebebi gece terörü olabilir.  Bu durum bir uyku sorunu olarak nitelenebilir.

Çocuklarda Gece Uykudan Ağlayarak Uyanmanın Sebepleri Nelerdir? Geceleri ağlayarak uyanmak yani gece terörü uykunun ikinci evresi olarak bilinen non – Rem kısmının 2 ve 4 kısımları arasında gerçekleşir. Uykuya daldıktan sonraki 90 dakikaya karşılık gelir bu süre. Sıradan bir kabusla arasındaki fark evrelerini konum farklılığıdır. Kabuslar uykunun ilk kısmı olarak bilinen REM evresinde gerçekleşirken gece uyanma sorunun daha derin bir uyku esnasında yani non – REM esnasında gerçekleşir. Bazı çocuklar ne gördüğünü hatırlarken bazıları hatırlamazlar. Bu yaşadıkları gece terörü sonrasında bir çocuğu sakinleştirmek oldukça zor olacaktır.

Uyku Sorununun Nedeni Nelerdir?

Gece terörü bir uyku sorunu olarak aileyi çok mutsuz eder. Nedenleri ise şunlardır;

  • Uykusuzluk
  • Yaşamsal zor şartlar
  • Cerrahi müdahale öncesi alınan anestezi
  • Beyine etki edebilecek bir kimyasal ilaç
  • Yüksek ateş
  • Yaşanmış bir travma

Yukarda maddelenen sorunlar bir çocuğa gece terörü yaşatabilir. Bu uyku sorunu istikrar gösterebilecek episodlar şeklinde gerçekleşir. Çocuk uykudan çığlık çığlığa ağlayarak uyanır ve nefes nefesedir. Sebebini bilemez ve sakinleşmesi uzun zaman alır. Bazen 1- dakika sürecek terörler sonucunda hiç uyanmadan uyumaya devam eder ama uzun bir terör olursa çocuk uyanır, tekrar uyumak istemez. Bu durum yaşanırsa yanından ayrılmadan orda kalmak gerekir.

Uyku Terörünün Olumsuz Etkileri

 Bu nöbet şeklinde yaşanan uyku terörü esnasında çocuk zarar görebilir. Bu durumda zarar görmemesi için önlem alınması gerekir. Çocuğun yaşadığı alan olan odasıyla bu önlemleri almaya başlanabilir. Yatağının etrafını ve yatağını güvenli bir şekle getirin. Örneğin; yatağın yakınında sivri uçlu bir mobilya ve obje bulunmaması gerekir. Uyumamasına sebep olacak ya da uykusunu kaçırabilecek her türlü unsur çocuk odasından ve çocuktan uzak olmalıdır. Uyku düzeni oluşturarak istikrar sağlanmalıdır. Bu sorunu yaşayan yaş grubu çocuklar olduğundan dolayı henüz bir ilaç tedavisi yoktur. Yine de böyle bir sorun karşısında bir çocuk doktoru yardımı almak tedavi açısından faydalı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu