Güzellik

Cilde İyi Gelen Gıdalar ve Etkileri Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Gıdalar ve Etkileri Nelerdir? Deri vücudun en büyük organıdır ve neredeyse her zaman iç sağlığımızda nasıl olduğumuzun bir yansımasıdır.

Cilde İyi Gelen Gıdalar ve Etkileri Nelerdir? Diğer pek çok organla beraber vücudun etkili bir biçimde temizlenmesinden sorumlu sistemlerden biri olarak bilinmektedir. Peki, cilde iyi gelen gıdalar nelerdir?

Ceviz

Her halükârda bir süper gıda olarak lanse edilen ceviz, hücre yenilenmesi sürecinde gerekli olan bir B grubu vitamini olan folik asit açısından zengindir. Ayrıca ceviz, E vitamini, A vitamini, çinko ve selenyum gibi antioksidanlardan bakımından da inanılmaz yüksektir ve bu da onu oksidatif stresle mücadele için mükemmel bir besin yapar. Buna ek olarak baklagiller ile birlikte ceviz, en iyi bitkisel protein kaynaklarından biridir. Günde bir avuç ceviz alınması tavsiye edilir.

Ispanak

Cilde iyi gelen gıdalar arasında bir diğeri de ıspanak oluyor. Ispanağın sağlığa iyi geldiği her zaman söylenmişse, bunun bir nedeni vardır. Ispanak, cildin güneş ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olan beta-karoten açısından zengin olmasının yanı sıra A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B vitaminleri ve folik asit ile yüklüdür. Hafif, besleyicidirler ve çiğ ya da pişmiş olarak yenebilirler.

Yoğurt

Yoğurt probiyotik yönünden yoğun olan gıda türleri bağırsak florasının yenilenmesine yardımcı olur. Sindirim bozuklukları, özellikle akne veya sivilce gibi cilt problemleriniz varsa, cildin iltihaplanmasına neden olabilir. Tabii ki, doğal yoğurt olduğundan ve ilave şeker içermediğinden emin olun.

Portakal

C vitamini denilince aklınıza hangi meyve geliyor? Genellikle cevap portakal olur. Portakal lezzetli olmasının yanı sıra cilde parlak bir görünüm kazandırmaya yardım eden ve doğal bir antioksidan olan C vitamini açısından da zengindir. Pek çok serum C vitamini içermesine rağmen, cildi tahriş edebileceği veya depigmente edebileceği için narenciye ile yapılan ev yapımı maskeleri denememenizi tavsiye ederiz.

Chia Tohumları

Chia tohumu da cilde iyi gelen gıdalar listesindedir. Biyoyararlanımı yüksek amino asitler sağlarlar ve bu özellik onları kırışıklık veya kuruluk gibi cilt sorunları için ideal yapan şeydir. Bu besinlerden yararlanmak için onları öğütmek daha iyidir.

Kayısı

Turuncu rengi, hücre yenilenmesi için gerekli olan beta-karoten ve A vitamini öncü maddelerindeki zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Günde 2 veya 3 tane tüketilmesi önerilmektedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu