Sağlık

Bel Fıtığında Enjeksiyon Bazlı Tedaviler Nelerdir?

Bel Fıtığında Enjeksiyon Bazlı Tedaviler Nelerdir? Bel fıtığında enjeksiyon bazı tedaviler bel fıtığı için sinir blokları Epidural steroid enjeksiyonları, nöralterapi ablasyonları, mezoterapi kuru iğneleme ve diğer enjeksiyon tabanlı prosedür türleri üzerinde yüksek etkiye sahiptir.

Bel Fıtığında Enjeksiyon Bazlı Tedaviler Nelerdir? Ağrının kaynağının bilindiği hallerde enjeksiyon bazlı tedaviler tercih edilir. Tedavi süreci işe yaramadığında belirli etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Enjeksiyon sayesinde ağrılarınız belli bir süre durdurularak giderek azalır. Uzun vadede son derece etkili çözümler sunan enjeksiyon bazlı tedavi uygulama yöntemlerinin tek başına kullanılmaması önerilir.

Bütüncül Tedaviler

Bütüncül tedaviler akupunktur, lazer tedavisi, masaj, biofeedback, elektriksel sinir stimülasyonu gibi cerrahi nitelikli olmayan omurga tedavileri, kronik bel fıtığı için önemi vurgulanan diğer tedavi uygulamalarını kapsar. Size ve bedeninize fayda sağlayabilecek fonksiyonel olarak tercih edebileceğinizbel fıtığında enjeksyon bazlı tedavi yöntemleri hakkında uzman doktorunuzdan yardım alarak bel fıtığı tedavisinde alternatif uygulama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Farmakolojik Tedaviler

Farmakolojik tedaviler kapsamında kronik bel fıtığı için uygulanan tedavi yöntemleri, kas gevşetici, analjezikler, antienflamatuarlar ve antidepresan antikonvülsan ilaçlardır. Tedavi sürecinde hastaya özel çeşitli medikal uygulama yöntemleri uygulanmaktadır. İstenmeyen yan etkilere sahip olan bu ilaçlar uzun süre kullanarak etkin sonuçlar alabilirsiniz. Tedavi edici pek çok özelliğe sahip ilaç ve uygulamalar hastanın iyileşme süresini kısaltır. İlaçların bir kısmı iyileştirici nitelik taşısa da ağrıların altında yatan nedenleri tam olarak ortaya kopyalayabilir. Opioidler ilaçlarının uzman hekim tarafından kapsamlı bir muayeneden geçirildikten sonra ilaç tedavisinden sonuç alınmadığında reçete edilmesi önerilir.

Son zamanlarda en çok tercih eden ağrının azaltılması sürecinde yüksek iyileştirici etkisi olan bitkisel kaynaklı ürünler yoğun şekilde tercih edilir. Ancak diğer uygulama yöntemlerinde olduğu gibi bitkisel kaynaklı olan tedavi yöntemlerinin de uzmanı hekim desteği alınarak hastaya dengeli ve yeterli miktarda verilmesi gerekir. Bel fıtığında enjeksiyon balı tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise bitkisel kaynaklı ilaçların doz aşımına dikkat edilmesidir. Klasik ilaçlarda olduğu gibi sağlığınız için risk oluşturan yan etkilere sahip olan ilaçları doktorunuz önerisiyle ideal ölçüde periyodik bir şekilde kullanmanız tavsiye edilir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu