Anne-bebek

Bebeklerin Uyku Düzeni Hakkında Bilmesi Gerekenler!

Bebeklerin Uyku Düzeni Hakkında Bilmesi Gerekenler! Her çocuk farklı bir genetik mirasa karakter ve yapıya sahip olarak doğar. Kendi bireysel karakteri ve mizacı ile doğar. Bazı bebekler uykuya geç dalabilirler bazıları kısa bir uyku faslından sonra uyanırlar. Bazı bebekler uzun süre uyur.

Bebeklerin Uyku Düzeni Hakkında Bilmesi Gerekenler! Düzgün bir uyku bebeğin sağlığının ve rahatının oranına bağlıdır. Oda sıcaklığı ışık, beslenme, altının temiz olması, sağlıklı olması gibi bir çok faktör bebeğin düzenli uyuyabilmesini etkiler.

  • 1 yaş uyku eğitimi
  • 1 yaş uyku düzeni tablosu
  • 4 aylık Bebek uyku saatleri tablosu
  • Bebeklerde uyku düzeni tablosu
  • Yenidoğan bebeğim uykuya dalamıyor
  • 2 aylık bebeğim sürekli uyuyor
  • 4 aylık bebek uykuya dalamıyor

Bebeklerde Uyku Düzeni

Her bebek kendine has bir uyku düzenine sahiptir, bebeğin, gündüz vakti günde 3 kez uyuması normaldir. Bir bebek gece 10 saat boyunca uyur. Bebek 15 aylık olduğunda gündüz sadece 1 kez 2 saatlik bir uykuya dalar.2 yaşına geldiklerinde de gündüz uykuları ortalama 2 saat olur.3 yaşındaki çocuklar gece 11 saat gündüz 2 saat uyurlar. Uyumak, onların sağlıklı büyümesini sağlar. Bebeğinizi düzenli uyku için eğitmek isterseniz buna akşam başlamalısınız. Bu eğitimi bebeğin ilk 4 ayı için yapmamak önemlidir. Zaten bebekler ortalama bir saat uyur ve uyanırlar. Uyumaları için bebeğin anneden destek alması gerekiyor.

Anne Babaya Düşen Sorumluluklar

Bir bebeğiniz varsa, özellikle geceleri yüksek sesle TV seyretmek, aşırı parlak ışık altına bebeği maruz bırakmak uyku düzeninin doğasını bozar. Anne ve baba bebek için kendi keyiflerinden biraz feragat etmeliler. Bebeğin doğal ortamda büyümesi gerekir. Sabah 8.00 da uyanması, akşam olunca sütünü içip yatması gerekir. Yatağının rahat olması sağlanmalıdır. Uyku eğitiminin en önemli kuralı, bebeğin yatmadan önce tok ve temiz olmasını sağlamaktır. Anneler için doğumdan sonraki 4 ay zordur ama sonrasında bebek kendi kendine uyumayı öğrenir. Bebeğiniz uykuya dalamıyorsa bir rahatsızlığı olabilir. Bunu ciddiye alıp doktora götürmeniz gerekir. Uyku bebeğin çabuk ve sağlıklı büyümesi için çok önemlidir. Bebek uyurken dış dünyadan izole olur ve vücut sistemi tüm dikkati iç sistemlere verir. Bebek sağlıklı şekilde büyümeye devam eder.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu