Anne-bebek

Bebeklere Bağırmanın Zararları Nelerdir?

Bebeklere Bağırmanın Zararları Nelerdir? Bebekler bazı durumlarda çok bağırarak ağlamaktadırlar. Bu durumda birçok anne ve baba bebeklerine bağırmaktadırlar. Bu bağırmalardan bebekler oldukça etkilenmektedir. Bebeklere bağırmak bebeğin korkmasına neden olur. Bebek yemek yemediği vakit ona bağırmak bebeğin korkmasına neden olacaktır.

Bebeklere Bağırmanın Zararları Nelerdir? Evi dağıtan bebeğe bağırdığınız zaman ileriki günlerde bebek size tepki olarak bağıracaktır. Bebeğe çok bağırmak bebeğin korkmasına ve sizinle olduğu zaman güvende olmadığını düşünür. Bebeğin yapacağı işlerde yine kendisine kızılacağını düşünerek o iş yapmamaya karar verir. Tabi ki bu yapacağı işler yararlı bir iş olsa dahi yine korkusundan tedirgin olacaktır.

Bebeklere Bağırmanın Zararları

Bebeklere bağırmak ileride bazı problemleri ortaya çıkarır. Çocuklarda bağırmalara karşı en çok etkilenen bölüm dilleri olmaktadır. Bu durumda çocuklarda kekemelik meydana gelebilir. Konuşmalarında duraksamalar oluşur. Anneler ve babalar bir problem gibi karşınıza çıkacak durumlarda çocuğunuza karşı şu hareketleri yapmanız gerekir.

  • Çocuklar asabileştiği veya yaramazlık yapmaları durumunda sabırlı olup derin bir nefes almanız iyi olur.
  • Problemin kaynağı ne ise biraz uzaklaşmaya bakın.
  • Anne ve baba olarak yerinizi değiştirin.
  • Çocuğunuzla sakin ve anlaşılır olacak şekilde konuşma yapın.
  • Çocuğa sarılıp göz teması kurmak önemlidir. Bağırdığınızda çocuk da bazı olumsuzluklar meydana geleceği için bundan vazgeçin.
  • Sizi kızdıran durum ne ise o an kızmayın.
  • Çocukla empati kurmaya çalışın.
  • Çocuğunuza bir daha bağırmayacağınıza dair söz vermeniz gerekir.
  • Çocuğun size olan güvenini kazanmaya bakın.

Çocuk sizin günlük yaşamınızda ne gibi problemler yaşadığınızı anlamaz. Bunun için çocukla iletişime geçmeniz ve ona karşı sevgi göstermeniz gerekir. Çocuklara küçük yaşta iken bağırmak güven sorununun oluşmasına neden olur. Çocuğunuza karşı sabırlı ve sevgi dolu bir yaklaşım sergileyiniz. Kısa ve net olan cümleler kurun. Bir konuyu bağırarak anlatmayın. Çocuklar anne ve babayı bir koruyucu olarak görürler. Çocukların yaşlarına göre neler yapacağını ve neleri yapamayacaklarını çok iyi bilmeniz gerekir.

Bebeklere ve çocuklara bağırmak çocukların ileri yaşlarda bazı problemlerle karşılaşıp bu problemleri çözemediği ortaya çıkacaktır. Bunun nedeni de önceden çocuklara karşı bağırmak olmaktadır. Çocuklara karşı bağırmak ileriki yıllarda sorunların çıkmasına neden olur.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu