Sağlık

Bacak Bacak Üzerine Atmak Zararlı Mı?

 

Uzmanlar oturuş şekilleri ve sağlığa olan etkisi konusunda ciddi araştırmalar yaparak insanların en sağlıklı nasıl oturması gerektiğini ifade eder.

Bacak Bacak Üzerine Atmanın Zararları

İnsanlar bacak bacak üzerine atmak zararlı mı sorusunu sıklıkla sorar. İnsanlar genellikle gün boyu oturur pozisyondadır. Yaşam şeklinin değişmesi insanların normal hayatlarında da bir taktım değişiklikleri beraberinde getirir. Önceden sürekli ayakta çalışan insanlar, işlerin ofislere taşınması ile birlikte gün boyu oturur vaziyettedir. Oturarak çalışmak ise bir süre sonra insanlarda bir takım sorunların oluşmasına da zemin hazırlar.

İnsanlar otururken en rahat oldukları pozisyonda olmak ister. Bunun için de aslında sabit bir oturuş şekli yoktur. Her türlü pozisyonu denerler. Bunlar içerisinde de insanların en çok tercih ettiği şekillerden biri de bacak bacak üzerine atarak oturmadır. Bu şekilde rahat eden insanlar acaba bacak bacak üzerine atmanın zararları nelerdir sorusunu da uzmanlara yöneltir.

Yüksek Tansiyon Riski

Yapılan araştırmalar bacak bacak üzerine atmanın yüksek tansiyon riski oluşturup oluşturmadığı ile ilgili olarak iki farklı görüş ortaya atar. Yapılan bazı araştırmalar yüksek tansiyon riski oluşturmada bu oturuş pozisyonunu etkili olduğunu belirtir. Tansiyon ölçerken de bu nedenle hemşireler ayak tabanlarının yere konulmasını ister. Çünkü tabanı yere değmeyen ayakta tansiyon ölçümünün daha yüksek çıktığı ifade edilir.

Kan Pıhtılaşması Riski

Bir dizi diğer bir dizin üzerine atmanın, kanın kalbe doğru yükselmesi riski oluşturması yönünde bazı araştırmalar yapılmıştır. Ayrıca hareket ettirilmeden duran bacak bu oturuş şekli ile diğerine baskı yapar. Bu da kan pıhtılaşması riski oluşturur. Kan damarları üzerinde oluşturulan bu basınç nedeni ile kanın damarlarda dolaşımına engel olunması da söz konusu olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu