Yaşam

Ahşap Parke Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Ahşap Parke Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? Ahşap yer parkeleri bir zamanlar oldukça modaydı. Hemen hemen her evin yeri ahşaptı. Özellikle karo, mozaik ve marley ahşap parkeler sıklıkla tercih edilmekteydi. Ancak günümüzde daha modern ve farklı tarzda parkeler üretilse de ahşap parkelerden vazgeçilmiyor.

Ahşap Parke Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? sorusu sıkça sorulan konulardan biridir. Günümüzde ahşap parke kullanımı oldukça yaygındır. Ancak pek çok kişi ahşap parkenin temizliği hakkında bilgi sahibi değildir. Bu makalemizde sizlere ahşap parkeleri nasıl temizlemeniz gerektiğini anlatacağız. Öncelikle ahşap parkeler kullanıldığı alana şıklık katmaktadır. Fakat temizliği doğru bir şekilde yapılmaz ise zemin özelliğini ve rengini kaybetmektedir. Bu yüzden ahşap parkelerin temizliği oldukça önemlidir. Yer döşemesine göre ahşap parkenin temizliği biraz yorucu olabilir. Çünkü ahşap zemini su ile silmek oldukça risklidir. Eğer ahşap parke fazla suya maruz kalır ise kabarır ve şişer.

Ahşap parkeleri silerken kimyasal maddeler ile temastan kaçılması gerekmektedir. Parkelerin üzeri poliüretan adlı polimer ile kaplıdır. Bu sebeple çok az su kullanarak ahşap parkenin temizliğini yapabilirsiniz. Bur süreçte ahşap zemin için özel olarak üretilen temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Ahşap parkelerin hasar görmemesi için temizlik malzemesi oldukça önemlidir. Bunun için çok az su ve ahşap temizleyici malzemeler kullanmalısınız.

Ahşap Parkeleri Silerken Dikkat!

Ahşap parkelerin temizliği için fazla su ile silmek yanlış bir davranıştır. Bu yüzden paspasın suyunu nemli olacak kadar sıkmanız gerekiyor. Dilerseniz yerleri bezle de silebilirsiniz. Ancak silerken sulu silmek yerine bezi veya paspası iyice sıkmanızı önermekteyiz. Parkeleri silerken odanın bir başından başlayarak ayak izi kalmayacak şekilde silmeniz gerekiyor. Aynı zamanda evimizi hemen hemen her gün süpürüyoruz. Ahşap parkeleri çizmemek için süpürgenizin ucuna özel başlık takmalısınız. Eğer parkeniz çizilir ise bu görüntü sizleri rahatsız edebilir.

Ahşap parkeyi silerken sade su ile temizliğini yapabilirsiniz. Fakat sade su ile temizlemeniz yetersiz geliyor ise suyun içerisine ahşap temizlik malzemesi ya da sirke katabilirsiniz. Fakat asla çamaşır suyu kullanmamanız gerektiğinizi vurgulamak isteriz. Günümüzde çoğu kadın temizlik suyuna beyaz sirke kullanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu