Güzellik

Vajinal Gençleştirme Nedir, Neden Uygulanır?

Vajinal Gençleştirme Nedir, Neden Uygulanır? Vajina dokusunu yeniden şekillendirmek için yapılan estetik cerrahi ameliyatına vajinal gençleştirme denir. Konuyla ilgili tüm detaylar makalemizde yer almaktadır.

Vajinal Gençleştirme Nedir, Neden Uygulanır? Vajinal gençleştirme ameliyatı, kadınların özellikle doğum sonrası karşılaştıkları vajina genişlemesi sorununu çözmek için yapılır. Doğum sırasında vajina çok fazla esner ve genişler. ‘vajinal yenileme’ ya da ‘vajinal gençleştirme’ yapılarak vajinanın eski yapısına geri dönmesi sağlanır. Vajinal gençleştirme ameliyatı labioplasti ve vajinoplasti olarak iki kısma ayrılır. Ameliyat, vajinal rejüvenasyon olarak adlandırılıyor.

Labioplasti

Labioplasti ile vajinanın iç dudakları(labia minora) yeniden şekillendirilir. Vajinanın iç dudakları zamanla asimetrik, esnemiş, sarkık, yırtılmış ya da başka bir hal almış  ve kişiye rahatsızlık veriyor olabilir. Bu tür şekil bozuklukları ve kusurlar labioplasti ile düzeltilebiliyor.

Labioplasti operasyonunda çeşitli araçlar ve teknikler kullanılıyor. Kullanılan malzemeler arasında; Yag lazer, koter, hassas makaslar ve klasik cerrah bıçakları yer alıyor. Ameliyat bittiğinde açılmış olan kesiler, ince ve çözünebilir iplikler ile kapatılıyor. Yaklaşık bir saat süren bu ameliyat sonrasında hastalara, cinsel ilişkiye girmeden önce en az 4-6 hafta beklemeleri öneriliyor.

Vajinoplasti

Vajinoplasti, vajinal gençleştirmenin ikinci kısmıdır. Doğum sebebi ile ortaya çıkan esneme ve genişleme bu operasyon ile düzeltiliyor. Rekonstrüktif prosedür kullanılarak vajinal kanal daraltılıyor. Fiziksel travma, kanser ve kalıtsal bozukluklar için de uygulanabilen vajinoplasti kısaca; vajina için bir germe uygulamasıdır. Vajinaplasti tercihe göre, genel anestezi ya da rejyonel(bölgesel) anestezi altında uygulanıyor.

Bu işlemde, vajinanın iç yüzeyini saran zarın bir kısmı alınıyor, kaslar ve yumuşak doku gerilip sıkılaştırılıyor. Vajinoplasti sayesinde, doğum sırasında oluşan perine defektleri de onarılabiliyor. Vajinoplasti sonrası hastaların cinsel hayatlarının olumlu yönde etkilendiği söyleniyor. Uzmanlar tarafından hastalara, ameliyat sonrası cinsel ilişkiye girmeden önce yaklaşık 5 hafta beklemeleri öneriliyor.

Vajinoplasti operasyonu ile; idrar kaçırmayı engelleme, yaşlanma izlerini önleme, rahimdeki sarkmayı tedavi etme ve hareket rahatlığı sağlama gibi birçok avantaj sağlanmakta. Aynı zamanda kadınların daha genç ve özgüvenli hissetmesinde fayda sağlıyor.

Bunların yanında ameliyatsız şekilde lazer tedavisi uygulanarak yapılan vajinal gençleştirme işlemi de vardır. Lazer tedavisi ile, vajinal mukoza altındaki bağ dokusuna etki edilerek kollajen üretiminin arttırılması sağlanır. Böylece vajinal kayganlık artar ve vajinal duvarlar eski sıkılığına geri kavuşur. Lazerle vajinal gençleştirme uygulanarak, vajinal kuruluk ve elastikiyet kaybı düzeltilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu