Yaşam

PCI DSS Sertifikası Ne İşe Yarar?

Dünya üzerinde kartların güvenli bir şekilde kullanılmasında PCI DSS sertifikası etkin bir şekilde rol oynar.

PCI DSS Sertifikası Nedir?

Dünyanın en büyük finans kuruluşları tarafından oluşturulmuş bir sistem olan PCI DSS sertifikası ne işe yarar sorusu yaygın olarak sorulur. Visa, Master Card ya da diğer dev finans kuruluşları bir araya gelerek PSI DSS Konseyi oluşturdu. Bu konseyin ana konusu olarak daha güvenli bir kart kullanımına insanların ulaşması olur. PCI DSS sertifikası ile de insanların güvenli bir kart kullanılması hedeflenir.

Günümüzde herkesin alışverişlerini internet ortamında gerçekleştirmesi bazı sorunları da ortaya çıkarır. Bu sorunlardan en yaygın olanı güvenliktir. Güvenlik sorunu nedeni ile kişiler çok defa dolandırılır. İnternet üzerindeki giderek yaygınlaşan sahtecilik sorunu da dev finans kuruluşlarını önlem almaya yönlendirir. Bu finans kuruluşlarının yaptıkları PCI DSS Konseyi ile de gerekli önlemler alınır.

Finans kuruluşları tarafından yapılan konseyde artık kartların PCI DSS sertifikası olması gerektiği kararlaştırıldı. Eğer bu sertifikaya sahip olmayan bir banka kartı, kredi kartı ya da diğer tüm kartlar olursa internet alışveriş yapması da kısıtlanır hale gelir. Bu da kuruluşlara ister istemez bu sertifikaya uyumlu kartlar üretme konusunda baskı yapar. Bu sayede de tüm dünya üzerinde internetten alışveriş yapan insanların güvenli bir şekilde ürünleri almaları da sağlanır.

PCI DSS Sertifikası Uyumluluğu Nedir?

Analiz, iyileştirme ve belgeleme aşamalarından geçerek kartlar PCI DSS sertifikası ile uyumlu hale gelir. Güvenli alışveriş konusunda PCI DSS sertifikası uyumlu kartlar sunmak isteyenlerin bu üç aşamayı da tamamlaması gerekir. İlk önce eksiklikler analiz edilerek iyileştirme yapılır. Daha sonra ise tüm yapılanlar belgelenerek güvenli alışveriş kartları elde edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu