Moda

Modada 90’lar Etkisi

Moda, her sene olduğu gibi 2015’te de geriye dönüş yaşıyor ve modada 90’lar etkisini sık sık görüyoruz şu sıralarda. Bu rahat tarzda moda tutkunlarına yüksek bel jeanler, kalın tabanlı ayakkabılar ve taytlar eşlik ediyor çoğunlukla, tabi ki neon renk vurgusuyla. Bu noktada yuvarlak çerçeveli gözlükler de 90’lar modasının olmazsa olmazı. Bol gömlekler ve bahçıvan modeli pantolonlar hala popüler giyim markalarının koleksiyonlarında yerlerini alıyor. Peki, neden yeni bir tarz üretmek yerine kolaya kaçıyor ve eskiye dönüşü seçiyoruz?

Geçmişe Dönüş

Tarih tekerrürden ibaret olduğu gerçeği ile her sene yüzleşiyor ve moda üzerinde bunun etkisini çoğunlukla görüyoruz. Aradan 25 sene geçmiş olmasına karşın geçmişe dönüş modasına ayak uyduruyoruz ama bizi buna iten nedir diye düşündünüz mü hiç? Bir zamanlar bize komik ve demode gelen 90’lar modasını yeniden başlatan neydi? Anılarımız mı, özlemlerimiz mi yoksa yeni bir şey üretilemediği için sıra 90’lara mı geldi?

90’lar aslında müzik ve giyim tarzı, düşünce ve siyasi yapılar göz önüne alındığında toplum için tam bir başkaldırış dönemiydi. Buna istinaden gençlik başta olmak üzere genel olarak asi ve rahat bir görünüm sergileyen “grunge” tarzı modayı etkisi altına almıştı. Bu tarzı taşırken belki de o dönemin ünlülerine, müzisyenlerine özeniliyor ve belki de sadece kendi gibi olmak isteyenler için gayet salaş bir giyim tarzı ortaya çıkmış oluyordu. 90’lar modasını sık sık gördüğümüz şu günlerde de bir başkaldırış havası yok mu sizce de? Ne Dersiniz?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu