Sağlık

Kalın Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır

Halk arasında daha çok kalın bağırsak kanseri  olarak bilinen kolon kanseri sık görülen kanser  çeşitlerinden biridir. Bu kanser çeşidi kalın bağırsaktaki kötü huylu tümörler topluluğuna verilen isimdir. Maalesef fark edilmediği takdirde hızla yayılma potansiyeline sahip olan bir tümördür.

Sindirim sistemine yardımcı olan kalın bağırsak vücudumuz için diğer organlar kadar önemli bir konumdadır. Kalın bağırsağımız yaklaşık olarak iki metre ile bir buçuk metre arasında bir uzunluğa sahiptir. Böyle uzun bir organ olarak yaklaşık olarak iki kiloya yakın dışkı depolayabilen bir organdır. Sindirim sistemimizin beşte birini kalın bağırsak oluşturur.

Kalın Bağırsak Kanseri Tanısı

Kalın bağırsak kanseri olmadan veya hiçbir şikayetiniz olmadan da doktorunuza kontrol amaçlı başvurabilirsiniz. “Sıkıntım yokken doktorda ne işim var?” diye düşünmeyin erken teşhis edilen kanserden kurtulmak çok daha kolaydır. Erken tanı hayat kurtarır. Yalnız unutulmamalıdır ki elli yaşını geçtikten sonra kalın bağırsak kanseri riski çok fazla artar. Bu sebeple mutlaka beş yılda bir kolonoskopi yaptırmak için doktora başvurulmalıdır.

Kalın bağırsak kanserine kadınlar da erkekler kadar yakalanma riskine sahiptir. Aynı zamanda aile bireylerinde bu hastalığa yakalanan kişilerde de örneğin anne veya babası kalın bağırsak kanseri geçirmiş olan birinin kolon kanseri olma riski diğer insanlara göre daha fazladır.

Kalın bağırsak kanserini fark etmek için çok fazla bir tepki yoktur. Siz eğer tuvaletinizi yaptığınız zaman dışkınızda kan görürseniz ya da dışkınızda başka bir farklılık, tuvalet alışkanlığınızda bir değişim fark ederseniz  veya tuvaletinizi yaptıktan sonra bir rahatlama hissetmiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bu tür belirtiler ciddi bir belirtidir ve kalın bağırsak kanseri olma açısından da oldukça yeterli şüpheler arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu