Diyet

Hızlı Kilo Nasıl Verilir? Zararlı Mıdır?

Hızlı Kilo Nasıl Verilir? Zararlı Mıdır? Kilo sorunu yaşayan kişilerin büyük bir kısmı hızlı kilo vermek ve daha ince bir görünüme kavuşmak için çaba sarf eder.

Hızlı Kilo Nasıl Verilir? Zararlı Mıdır? Kısa süre içerisinde zayıflamak isteyenler kilo verme süreci ile ilgili dikkatli olmalıdır. Hızlı kilo vermenin zararları bulunmakta olup bunlar vücutta istenmeyen başka problemlere yol açabilir. Genellikle şok diyetler yaparak hızlı kilo vermek yağlardan değil su kaybından olur. Bu nedenle verilen kiloların tekrar geri alınma olasılığı oldukça yüksektir. Bunu önlemek adına mutlaka zayıflama süreci doktor kontrolünde olmalıdır. Herkesin vücut yapısı birbirinden farklı olacağından vücut tipine uygun beslenme programı seçmek gerekir. Kilolardan kalıcı olarak kurtulmak adına sağlıklı beslenme şekli benimsenmeli, egzersiz ihmal edilmemelidir.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir?

Kısa sürede kilo vermenin zararları arasında ilk sırada safra kesesi taşına sebep olması yer alır. Haftada üç kilo ve daha fazlasını veren kişilerde safra taşı oluşum riski ciddi oranda artar. Düşük kalorili diyet yapan kişilerin dörtte birinde safra taşı oluşur.

Hızlı kilo verirken genellikle yağdan değil vücut kütlesinden gider. Araştırmalara göre bu tür diyetler kemik ve kas dokusunda %25 oranında azalmaya neden olur. Kemik dokusunun kaybolur ve metabolizmanın gücü azalır. Bununla birlikte ilerleyen yaşlarda ciddi sorunlar görülme olasılığı artar.

Hızlı kilo vermenin en bilinen zararı verilen kiloları fazlasıyla geri almaktır. Bunun yanı sıra anormal kalp hızı, saç dökülmesi gibi olumsuz durumlar da yaşanabilir. Bu tür diyetleri tek başına bilinçsizce yapmak yerine doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

Kilo Nasıl Verilmelidir?

Hızlı kilo vermek pek çok kişiye başlangıçta cazip gelse de uzun vadeli düşünüldüğünde oldukça zararlıdır. Bu durumun baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk, kas kaybı, adet düzensizliği, baş dönmesi, beslenme bozukluğu, kabızlık gibi yan etkileri olabilir. Bunları önlemek adına hem spor hem de sağlıklı beslenme programı ile kilo verilmelidir. Uzmanlar ayda ortalama üç kilo vermenin daha sağlıklı olduğunu ifade ediyor. Bunun için uzun vadede kontrollü bir şekilde kilo vermek hedeflenmeli, vücutta yağ yakımı desteklenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu