Yaşam

HAMİLELİK SÜRECİNDE GÖRÜLEN PSİKİYATRİK SEMPTOMLAR

HAMİLELİK SÜRECİNDE GÖRÜLEN PSİKİYATRİK SEMPTOMLAR

 

 

 Hamilelik sürecinde görülen psikiyatrik semptomlar, geçmiş yaşam öykülerinde ruhsal rahatsızlık geçirmiş olan hamile bayanlarda daha sık görülebilmektedir. Hamilelik süreci boyunca her kadın, duygusal anlamda küçük çapta psikiyatrik semptomlar yaşayabilir. Küçük duygusal semptomlar da denebilecek bu psikiyatrik semptomları fazla ciddiye alarak hemen endişe etmemek gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar, küçük çapta duygusal semptomlar yaşayan hamile bayanların, yaşıtlarına oranla herhangi bir psikiyatrik bozukluk yaşama şansını azalttığını göstermektedir. Bu da küçük çaplı bu duygusal semptomların, psikolojik açıdan faydalı olduğunu gösterir.

 

 

 

PSİKİYATRİK SEMPTOMLAR

Hamilelik süreci bazı bayanlar açısından o kadar rahat geçmektedir ki bu tip bayanlar hamilelik dönemlerini keyfe bile dönüştürmektedir. Psikiyatrik semptomların bu tip bayanlarda görülme sıklığı çok düşüktür. Bazı hamile bayanlar açısından ise hamilelik süreci çok sıkıntılı geçmekte ve bu tip hamile bayanlar, yaşamış oldukları psikiyatrik semptomlar ile başa çıkmak zorunda kalmaktadır. Bu tip hamile bayanların yaşamış olduğu psikiyatrik semptomların başında ise yumurtanın döllenmesinden itibaren vücutlarında meydana gelen büyük hormanal değişimler yer alır. Ayrıca rahmin büyüyerek karın boşluğunu kaplaması da hamile bayanları küçük çapta duygusal semptomlar yaşamaya iten nedenler arasındadır. Yine mide bulantısı ve kusmalarda psikiyatrik semptomlara neden olur. Bitkinlik hissi, kabızlık, sık idrara çıkma, dolaşımda meydana gelen bozulmalar gibi rahatsızlıklarda psikiyatrik semptomlara neden olur.

HAMİLELİĞİN TADINI ÇIKARTIN

 

 

Psikiyatrik semptomlar ile başa çıkmanın en güzel yolu ise hamile bayanın eşinin, hanımını hamileliğe motive edici sözleri bol bol söylemesinden geçmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu