Güzellik

Chia Tohumu

Medyada her sene mutlaka bir ürünün çok popüler olduğunu görüyoruz, müthiş reklamlar ve ünlüler tarafından tanıtılıyorlar, peki bu senenin gözdesi Chia tohumu nedir, biliyor musunuz? Chia tohumu, protein, kalsiyum, lif ve yüksek oranda içerdiği Omega-3 ve omega-6 bileşenleriyle vücuda müthiş faydaları olabilecek bir besin. Medyada en çok tanıtılan yönü ise kilo verdiriyor olması, çünkü bu tohum, kendi hacminin 12 katı kadar su alıp genişleyebiliyor. Ayrıca tatsız olduğu için de her türlü yiyeceğe rahatlıkla eklenip tüketilebiliyor. Chia tohumu ile birçok yiyecek tarifi hazırlanabilir, jölemsi kıvamıyla meyveli puding yapılabilir ya da çorba gibi yemeklere eklenebilir. Chia tohumunun faydaları ise tahmin edebileceğinizden çok daha fazla.

Zengin Bileşenler

Maya dilinde “güç” veya “enerji” anlamına gelen Chia, içerdiği zengin bileşenler sebebiyle vücuda birçok fayda sağlıyor. Chia tohumunun içerdiği Omega-3 miktarının somondan bile daha fazla olduğunu biliyor musunuz? Bu protein ve lif kaynağı besin, aynı zamanda vegan beslenme düzenini uygulayanlar için de ideal bir yiyecek. Chia tohumundaki antioksidanlar ise bağışıklık sistemini düzenleyip vücudu gençleştiriyor. Bayanların çok önem verdiği cilt ve tırnaklara da çok iyi geliyor bu mucizevi besin.

Tüm bu zengin bileşenler ile Chia, yüksek derecede besleyici ve bir o kadar da az kalori içeren bir besin, tam anlamıyla bir gençlik iksiri. Son zamanların bu en popüler yiyeceğini görüntüsüne aldırış etmeden ve yaz aylarına henüz girmemişken mutlaka denemelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu