Teknoloji

Bakan Arslan Wikipedia Hakkında Açıklama Yaptı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Wikipedia hakkında açıklamalarda bulundu ve kendilerinin herhangi bir hatasının olmadığını dile getirdi.

We Miss Turkey

Geçtiğimiz aylarda Wikipedia Türkiye’yi özledik sloganı ile bir kampanya başlamıştı. Bu kampanya ile kısa sürede yeniden Türkiye’de hizmet vermek istediklerini ifade etmişlerdi. Ancak o tarihten bugüne kadar da herhangi bir gelişme olmadı. Bu konu Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a da soruldu.

Bakan Arslan Wikipedia’nın gönüllü editörlük esasına dayandığını ifade etti. buna rağmen Türkiye’den müdahalede bulunmak isteyen editörlerin Wikipedia tarafından engellendiğini ifade etti. Kendilerinin de yeniden erişime açabilmek için çalıştıklarını ifade eden Bakan Arslan, insanlarımıza hizmet gelecekse her türlü şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade etti. Eğer yanlış bilgilerin kaldırılması söz konusu olursa mahkemelerin de gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

Teröre Destek Verdiğini İma Eden Yazılar

Türkiye’nin Wikipedia’ya erişim engellemesinin nedenleri arasında yayınladığı makaleler gelmektedir. Bu makalelerde Türkiye’nin terörü desteklediği yönünde bilgiler yer almaktaydı. Bu bilgilerin kaldırılmasını talep eden Türkiye Wikipedia’dan bu konuda adım atmasını bekledi. Ancak herhangi bir adım atılmadı. İlk başta makaleler kaldırılsa da daha sonra yeniden yayınlandı. Durum böyle olunca yetkililer tarafından erişim yasağı getirildi. Halen daha makaleler yayınlanmaktadır. Ülkemizden erişim yasağı olduğu gibi Türk editörler tarafından düzenleme yapılmasına da müsaade edilmemektedir. Her ne kadar Wikipedia Türkiye’yi özledik şeklinde kampanya yürütse de bu makaleler konusunda herhangi bir adım atmamaktadır.

Türkiyesiz dünya kaybeder mottosunu da kullanan Wikipedia birçok Türk kullanıcı tarafından sevilerek kullanılıyordu. Halen daha farklı yöntemler ile erişim sağlayanların olduğunu da ifade etmek gerekir. İki taraf arasındaki sorunun çözüleceğine dair herhangi bir emare de bulunmamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu